erasmus
Projekt Erasmus+ w Maladze PDF

W dniach 03 07 -15 07 2016 brałam udział  w dwutygodniowym kursie języka hiszpańskiego dla początkujących w MALACA INSTITUTO w Maladze. Kurs prowadzony był wyłącznie w języku hiszpańskim przez wysoce wykwalifikowanych  nauczycieli- specjalistów od 
- gramatyki, 
- słownictwa,
- fonetyki, 
- komunikacji.
Uczyłam się w małej międzynarodowej grupie, która szybko się zaprzyjaźniła. Grupowo poza lekcjami zwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca takie jak  port i park Paseo del Parque, targ żywnościowy Mercado de Atarazanas zaopatrujący wszystkie sklepy, restauracje i nie tylko (owoce, warzywa, oliwki, przyprawy, mięsa, ryby i owoce morza z całego świata), Catedral, La Alcazaba, Museo Picasso Cordobę, Torremollinos, do Marbelli, Mijas, podziwialiśmy krajobrazy oraz delektowaliśmy się kuchnią śródziemnomorską.
Również starałam się nawiązać współpracę między naszą szkołą a Malaca Instituto- w tym celu byłam na  spotkaniu z p. Bobem Burgerem odpowiedzialnym za współpracę ze szkołami w Szwecji i Francji -tu pojawiły się  bardzo ciekawe propozycje dla naszych kucharzy - nauka języka i przygotowywania dań hiszpańskich oraz praktyka w rożnych barach tapas oraz drugie spotkanie  z p Natascha z Malaca Instituto zastępcą pani menadżer- Ursula Cran dotyczące nawiązania współpracy między Malaca Instituto i Zespołem Szkól Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie i uzyskanie wstępnej akceptacji dotyczącej praktyk młodzieżowych w Malaca Instituto .
Na zakończenie  kursu pisaliśmy test sprawdzający nasze osiągnięcia w zakresie języka hiszpańskiego i mój poziom został sklasyfikowany  na A1-2, czego potwierdzeniem jest certyfikat.
Było to dla mnie wspaniałe doświadczenie możliwe dzięki   unijnemu programowi Erasmus + Akcja: Mobilność kadry edukacji szkolnej. Dzięki niemu szkoła nasza może realizować projekt: „Języki obce przepustką do rynków Europy, który trwa od 1 czerwca 2016 do 30.09.2017 roku”. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w takich projektach.
Obecnie przygotowuję program nauczania podstaw języka hiszpańskiego dla chętnych.

Emilia Patalas- Poślednicka

 
ERASMUS + w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie (TRÓJKA) PDF

Nauczyciele Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 oraz Technikum nr 3 przy ul. Zdunowskiej 81 w Krotoszynie przystąpili do realizacji projektu unijnego, który trwa do 30.09.2017 roku. Głównym założeniem jego realizacji jest podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w zakresie doskonalenia zawodowego w dziedzinach takich jak: hotelarstwo, gastronomia, wiedza elektryczna, sport-rekreacja - zdrowy tryb życia, historia i wiedza o kulturze oraz języki obce. Zdobyta podczas projektu wiedza, przekazywana zostaje dalej uczniom podczas lekcji branżowych z wykorzystaniem fachowego słownictwa w języku obcym.

Umiejętności zawodowe w połączeniu z dobrą znajomością języków obcych są przepustką do europejskich rynków pracy .

W zagranicznych kursach językowych, wzięło udział łącznie siedmiu nauczycieli. Kursy odbywały się między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie, w Niemczech oraz w Hiszpanii. Dzięki nim nauczyciele z Trójki, nabyli umiejętności mówienia, pisania, rozumienia ze słuchu oraz czytania w trzech językach obcych: angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Obecnie, dzięki uczestniczeniu w projekcie, nie tylko nauczyciele języków obcych lecz również nauczyciele przedmiotów zawodowych władają językiem obcym: niemieckim, angielskim i hiszpańskim w stopniu umożliwiającym nawiązywanie współpracy zagranicznej w tym międzynarodowych kontaktów zawodowych.

Mariola Ilnicka

 
Projekt Erasmus+ we Freiburgu PDF

W dniach od 12.09 do 23.09.2016r. miałam niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w dwutygodniowym kursie języka niemieckiego we Freiburgu w Niemczech. Uczestnictwo w kursie w Sprachschule zum Ehrstein pomogło mi poprawić znajomość języka, ale również poznać ten niesamowity kraj.

Kurs prowadzony był wyłącznie w języku niemieckim przez wykwalifikowaną kadrę. Zajęcia prowadzone były w małych sześcio - i czteroosobowych grupach po 6 godzin dziennie.

Uczestnictwo w kursie pozwoliło mi również poznać ten niesamowity kraj, podziwiać piękną architekturę Freiburga. W otoczeniu miasta znajdują się malownicze  winnice, sady z drzewkami owocowymi oraz przepiękne góry Schwarzwald, których panoramę mogłam podziwiać podczas rowerowych wycieczek. Freiburg często nazywany jest Toskanią Niemiec. To sporej wielkości miasto, które znajduje się w południowo-zachodniej części Niemiec, tuż przy granicy z Francją i Szwajcarią. Podczas pobytu mogłam również poznać tradycje i zwyczaje Niemców, zasmakować ich unikalnej kuchni.

Na zakończenie kursu test sprawdzający sklasyfikował moją wiedzę na poziomie B.1-2, czego potwierdzeniem jest certyfikat.

Kurs niemieckiego w Niemczech, to moja przygoda nie tylko językowa ale również turystyczno - kulturowo – towarzyska, w której mogłam wziąć udział dzięki programowi unijnemu Erasmus + Akcja: Mobilność kadry edukacji szkolnej. Dzięki niemu szkoła nasza może realizować projekt: „Języki obce przepustką do rynków Europy, który trwa od 1 czerwca 2016 do 30.09.2017 roku”. Obecnie przygotowuję program nauki języka niemieckiego zawodowego dla uczniów kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa. Lekcje rozpoczynamy od grudnia. Zapraszam.

Izabela Kossakowska

 
Projekt Erasmus+ w Maladze PDF

W dniach 29.08-09.09.2016 miałam przyjemność wzięcia udziału w dwutygodniowym kursie języka hiszpańskiego dla początkujących w MALACA INSTITUTO w Maladze. Kurs prowadzony był wyłącznie w języku hiszpańskim przez bardzo miłych, przyjaznych i wysoce wykwalifikowanych nauczycieli.

Uczyłam się w małej międzynarodowej grupie, która szybko się zaprzyjaźniła. Wspólnie organizowaliśmy pozalekcyjny program kulturalny. Wybraliśmy się do Cordoby, Torremollinos, do Marbelli, Mijas a także pojechaliśmy na Gibraltar. Zwiedzaliśmy zabytki, podziwialiśmy krajobrazy oraz delektowaliśmy się kuchnią śródziemnomorską.

Test na zakończenie kursu zewaluował moje osiągnięcia w zakresie języka hiszpańskiego i sklasyfikował je na poziom A1-2, czego potwierdzeniem jest certyfikat.

Nigdy nie doświadczyłabym tych wszystkich przeżyć i nie odważyłabym się podjąć nauki języka hiszpańskiego gdyby nie unijny program Erasmus + Akcja: Mobilność kadry edukacji szkolnej . Dzięki niemu szkoła nasza może realizować projekt: „Języki obce przepustką do rynków Europy, który trwa od 1 czerwca 2016 do 30.09.2017 roku”. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w takich projektach.

Obecnie przygotowuję program nauczania  nauki języka hiszpańskiego dla chętnych, początkujących z naszej szkoły wzbogacony o program turystyczno-gastronomiczny. Lekcje rozpoczynamy od listopada.  Zapraszam.

Opracowała: Mariola Ilnicka

 


Do końca roku

Do końca roku szkolnego:
23 czerwca 2017

Nagroda Ministra

Nagroda Ministra Gospodarki

W uznaniu dla dorobku placówki wraz z firmą Mahle otrzymaliśmy Nagrodę Ministra Gospodarki z dyplomem: „Za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolnictwa zawodowego oraz efektywną współpracę z pracodawcami w procesie kształcenia i wychowania młodzieży zgodnie z oczekiwaniami lokalnego rynku pracy” podpisał wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki – Janusz Piechociński.

Valid XHTML 1.0 Transitional CSS ist valide!